Top News
WE CONTINUE TO SUPPORT MICHAEL-AN AWARD WINNING ACTOR

Congratulations to the cast and crew of "12 Years a Slave" winning an Oscar for Best Picture

Michael is currently filming "MacBeth"

Watch "12 Years A Slave" and "Frank" in theaters

Watch "The Counselor" and "12 Years A Slave" on DVD available now

Michael is set to star and produce on a film version of the video game "Assassin's Creed"

Completed projects: X-Men, Untitled Malik project

Upcoming projects Assassin's Creed, Prometheus 2, MacBeth,and more!

Header credit here

MFmultiply's Disclaimer


Order region 1 dvds-Amazon store

Order region 2-UK dvds-Amazon Shoppe

Please check the calender for films on TV, Theater, or dvd releases
October 2017
SunMonTueWedThuFriSat
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Calendar Calendar


Independent Spirit Awards Nominations Announced

View previous topic View next topic Go down

Independent Spirit Awards Nominations Announced

Post by Admin on Tue Nov 26, 2013 8:13 pm

http://www.prnewswire.com/news-releases/the-29th-annual-film-independent-spirit-awards-nominations-announced-233489181.html

The 29th Annual Film Independent Spirit Awards Nominations Announced
- $75,000 in grants to be awarded to filmmakers -
Share with Twitter Share with LinkedIn
Share with Repost.us

LOS ANGELES, Nov. 26, 2013 /PRNewswire/ -- Film Independent, the nonprofit arts organization that produces the Film Independent Spirit Awards, the Los Angeles Film Festival and the Film Independent at LACMA Film Series, announced nominations for the 2014 Film Independent Spirit Awards this morning. Film Independent President Josh Welsh presided over the press conference held at the W Hollywood, with actresses Octavia Spencer and Paula Patton presenting the nominations. Nominees for Best Feature included 12 Years a Slave, All Is Lost, Frances Ha, Inside Llewyn Davis and Nebraska.

Mud was selected to receive the annual Robert Altman Award, which is bestowed upon one film's director, casting director and ensemble cast.

In its commitment to recognizing the importance of below the line contributions to the art of filmmaking, Film Independent has now introduced, for the first year, the Best Editing category in the Spirit Awards.

"The nominations this year are from such an amazing pool of talented film artists," said Josh Welsh, President of Film Independent. "Their work demonstrates the deep originality and uniqueness of vision that are at the heart of independent film. At Film Independent, we work all year round to promote that spirit, and the nominees celebrated here today are tremendous ambassadors for their crafts, both in front of and behind the camera."

Winners will be announced at the Spirit Awards on Saturday, March 1, 2014. The awards ceremony will be held as a daytime luncheon in a tent on the beach in Santa Monica, with the premiere broadcast airing later that evening at 10:00 pm ET/PT exclusively on IFC.

Winners of the Spirit Awards Filmmaker Grants will be highlighted during the awards ceremony and announced at the Film Independent Spirit Awards Nominee Brunch on Saturday, January 11, 2014, at BOA Steakhouse in West Hollywood.

The Spirit Awards Nominating Committees selected nominees from 325 submissions this year and applied the following guidelines in determining the nominations: uniqueness of vision, original and provocative subject matter, economy of means (with particular attention paid to total production cost & individual compensation) and percentage of financing from independent sources. The Spirit Awards Nominating Committees are comprised of writers, directors, producers, cinematographers, editors, actors, critics, casting directors, festival programmers and other working film professionals.

As the first event to exclusively honor independent film, the Film Independent Spirit Awards has made a name for itself as the premier awards show for the independent film community. Artists who have received industry recognition first at the Spirit Awards include Joel & Ethan Coen, Spike Lee, Oliver Stone, Ashley Judd, Robert Rodriguez, David O. Russell, Edward Burns, Aaron Eckhart, Neil LaBute, Darren Aronofsky, Spike Jonze, Charlie Kaufman, Hilary Swank, Marc Forster, Todd Field, Christopher Nolan, Zach Braff, Amy Adams, Lena Dunham and many more.

The Spirit Awards is also the primary fundraiser for Film Independent's year-round programs. To inquire about tables at the Spirit Awards, please call 310.432.1253.

The Film Independent Spirit Awards are sponsored by Premier Sponsors Piaget, the Lincoln Motor Company and IFC and by Principal Sponsor Stella Artois. WireImage is the Official Photographer and PR Newswire is the Official Breaking News Service of Film Independent.

For more information on submission guidelines, voting, media and publicist credentials, and the history of the Spirit Awards, please visit spiritawards.com.

ABOUT THE FILM INDEPENDENT SPIRIT AWARDS
Now in its 29th year, the Film Independent Spirit Awards is an annual celebration honoring artist-driven films made with an economy of means by filmmakers who embody independence and originality. The Spirit Awards recognizes the achievements of American independent filmmakers and promotes the finest independent films of the year to a wider audience. The winners of the Spirit Awards are voted upon by Film Independent and IFP Members.

Awards are given in the following categories: Best Feature, Best First Feature, Best First Screenplay, Best Director, Best Screenplay, John Cassavetes Award (given to the best feature made for a budget under $500,000), Best Male Lead, Best Female Lead, Best Supporting Male, Best Supporting Female, Best Cinematography, Best Editing, the Robert Altman Award, Best International Film, and Best Documentary. The Filmmaker Grants include the Piaget Producers Award, the Stella Artois Truer Than Fiction Award and the Someone to Watch Award.

The production team for this year's Spirit Awards includes Executive Producer Diana Zahn-Storey; Director and Producer Chris Donovan; Producer Shawn Davis, who has been a part of the show and produced the Spirit Awards for 11 years; and Producer John Hamilton, who has produced the Spirit Awards for 9 years.

The Film Independent Spirit Awards are sponsored by Premier Sponsors Piaget, the Lincoln Motor Company and IFC and by Principal Sponsor Stella Artois. WireImage is the Official Photographer and PR Newswire is the Official Breaking News Service of Film Independent.

For more information on submission guidelines, voting, media and publicist credentials, and the history of the Spirit Awards, please visit spiritswards.com.

ABOUT FILM INDEPENDENT
Film Independent is a nonprofit arts organization that champion's independent film and supports a community of artists who embody diversity, innovation, and uniqueness of vision. Film Independent helps filmmakers make their movies, builds an audience for their projects, and works to diversify the film industry. Film Independent's Board of Directors, filmmakers, staff, and constituents, is comprised of an inclusive community of individuals across ability, age, ethnicity, gender, race, and sexual orientation. Anyone passionate about film can become a member, whether you are a filmmaker, industry professional, or a film lover.



Film Independent produces the Spirit Awards, the annual celebration honoring artist-driven films and recognizing the finest achievements of American independent filmmakers, as well as the Los Angeles Film Festival, celebrating its 20th anniversary of showcasing the best of American and international cinema. Film Independent also produces the Film Independent at LACMA Film Series, a year-round, weekly program that offers unique cinematic experiences for the Los Angeles creative community and the general public. 


With over 250 annual screenings and events, Film Independent provides access to a network of like-minded artists who are driving creativity in the film industry. Film Independent's Artist Development program offers free Labs for selected writers, directors, producers and documentary filmmakers and presents year-round networking opportunities. Project:Involve is Film Independent's signature program dedicated to fostering the careers of talented filmmakers from communities traditionally underrepresented in the film industry.


For more information or to become a member, visit filmindependent.org.
avatar
Admin
Admin

Posts : 27093
Join date : 2009-09-20
Location : California

Back to top Go down

Re: Independent Spirit Awards Nominations Announced

Post by Admin on Tue Nov 26, 2013 8:39 pm

2014 FILM INDEPENDENT SPIRIT AWARD NOMINATIONS

BEST FEATURE (Award given to the Producer, Executive Producers are not awarded)

12 Years a Slave

PRODUCERS: Dede Gardner, Anthony Katagas, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Arnon Milchan, Brad Pitt, Bill Pohlad

All Is Lost

PRODUCERS: Neal Dodson, Anna Gerb

Frances Ha

PRODUCERS: Noah Baumbach, Scott Rudin, Rodrigo Teixeira, Lila Yacoub

Inside Llewyn Davis

PRODUCERS: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin

Nebraska

PRODUCERS: Albert Berger, Ron Yerxa

BEST DIRECTOR
Shane Carruth Upstream Color
J.C. Chandor All Is Lost
Steve McQueen 12 Years a Slave
Jeff Nichols Mud
Alexander Payne Nebraska

BEST SCREENPLAY

Woody Allen Blue Jasmine
Julie Delpy, Ethan Hawke & Richard Linklater Before Midnight
Nicole Holofcener Enough Said
Scott Neustadter & Michael H. Weber The Spectacular Now
John Ridley 12 Years a Slave

BEST FIRST FEATURE (Award given to the director and producer)

Blue Caprice
DIRECTOR/PRODUCER: Alexandre Moors
PRODUCERS: Kim Jackson, Brian O'Carroll, Isen Robbins, Will Rowbotham, Ron Simons, Aimee Schoof, Stephen Tedeschi

Concussion
DIRECTOR: Stacie Passon
PRODUCER: Rose Troche

Fruitvale Station
DIRECTOR: Ryan Coogler
PRODUCERS: Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker

Una Noche
DIRECTOR/PRODUCER: Lucy Mulloy
PRODUCERS: Sandy Perez Aguila, Maite Artieda, Daniel Mulloy, Yunior Santiago
Wadjda

DIRECTOR: Haifaa Al Mansour
PRODUCERS: Gerhard Meixner, Roman Paul

BEST FIRST SCREENPLAY

Lake Bell In A World
Joseph Gordon-Levitt Don Jon
Bob Nelson Nebraska
Jill Soloway Afternoon Delight
Michael Starrbury The Inevitable Defeat of Mister and Pete

JOHN CASSAVETES AWARD - Given to the best feature made for under $500,000. Award given to the writer, director, and producer. Executive Producers are not awarded.

Computer Chess
WRITER/DIRECTOR: Andrew Bujalski
PRODUCERS: Houston King & Alex Lipschultz

Crystal Fairy
WRITER/DIRECTOR: Sebastian Silva
PRODUCERS: Juan de Dios Larrain & Pablo Larrain

Museum Hours
WRITER/DIRECTOR: Jem Cohen
PRODUCERS: Paolo Calamita & Gabriele Kranzelbinder

Pit Stop
WRITER/DIRECTOR: Yen Tan
WRITER: David Lowery
PRODUCERS: Jonathan Duffy, James M. Johnston, Eric Steele, Kelly Williams

This is Martin Bonner
WRITER/DIRECTOR: Chad Hartigan
PRODUCER: Cherie Saulter

BEST FEMALE LEAD

Cate Blanchett Blue Jasmine
Julie Delpy Before Midnight
Gaby Hoffmann Crystal Fairy
Brie Larson Short Term 12
Shailene Woodley The Spectacular Now

BEST MALE LEAD

Bruce Dern Nebraska
Chiwetel Ejiofor 12 Years a Slave
Oscar Isaac Inside Llewyn Davis
Michael B. Jordan Fruitvale Station
Matthew McConaughey Dallas Buyers Club
Robert Redford All Is Lost

BEST SUPPORTING FEMALE

Melonie Diaz Fruitvale Station
Sally Hawkins Blue Jasmine
Lupita Nyong'o 12 Years a Slave
Yolonda Ross Go For Sisters
June Squibb Nebraska

BEST SUPPORTING MALE
Michael Fassbender 12 Years a Slave
Will Forte Nebraska
James Gandolfini Enough Said
Jared Leto Dallas Buyers Club
Keith Stanfield Short Term 12

BEST CINEMATOGRAPHY
Sean Bobbitt 12 Years a Slave
Benoit Debie Spring Breakers
Bruno Delbonnel Inside Llewyn Davis
Frank G. DeMarco All Is Lost
Matthias Grunsky Computer Chess

BEST EDITING

Shane Carruth & David Lowery Upstream Color
Jem Cohen & Marc Vives Museum Hours
Jennifer Lame Frances Ha
Cindy Lee Una Noche
Nat Sanders Short Term 12

BEST DOCUMENTARY (Award given to the director and producer)
20 Feet From Stardom
DIRECTOR/PRODUCER: Morgan Neville
PRODUCERS: Gil Friesen & Caitrin Rogers

After Tiller
DIRECTORS/PRODUCERS: Martha Shane & Lana Wilson

Gideon's Army
DIRECTOR/PRODUCER: Dawn Porter
PRODUCER: Julie Goldman

The Act of Killing
DIRECTOR/PRODUCER: Joshua Oppenheimer
PRODUCERS: Joram Ten Brink, Christine Cynn, Anne Kohncke, Signe Byrge Sorensen,
Michael Uwemedimo

The Square
DIRECTOR: Jehane Noujaim
PRODUCER: Karim Amer

BEST INTERNATIONAL FILM (Award given to the director)

A Touch of Sin (China)
DIRECTOR: Jia Zhang-Ke

Blue is the Warmest Color
(France)
DIRECTOR: Abdellatif Kechiche

Gloria
Chile)
DIRECTOR: Sebastian Lelio

The Great Beauty
(Italy)
DIRECTOR: Paolo Sorrentino

The Hunt
Denmark)
DIRECTOR: Thomas Vinterberg

ROBERT ALTMAN AWARD - (Given to one film's director, casting director, and its ensemble cast)

Mud Director: Jeff Nichols
Casting Director: Francine Maisler
Ensemble Cast: Joe Don Baker, Jacob Lofland, Matthew McConaughey, Ray McKinnon, Sarah Paulson, Michael Shannon, Sam Shepard, Tye Sheridan, Paul Sparks, Bonnie Sturdivant, Reese Witherspoon

17th ANNUAL PIAGET PRODUCERS AWARD – The 17th annual Producers Award, sponsored by Piaget, honors emerging producers who, despite highly limited resources demonstrate the creativity, tenacity, and vision required to produce quality, independent films. The award includes a $25,000 unrestricted grant funded by Piaget.

Toby Halbrooks & James M. Johnston
Jacob Jaffke
Andrea Roa
Frederick Thornton

20th ANNUAL SOMEONE TO WATCH AWARD – The 20th annual Someone to Watch Award recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition.

My Sister's Quinceanera
DIRECTOR: Aaron Douglas Johnston

Newlyweeds
DIRECTOR: Shaka King

The Foxy Merkins
DIRECTOR: Madeline Olnek

19th ANNUAL STELLA ARTOIS TRUER THAN FICTION AWARD – The 19th annual Truer Than Fiction Award, sponsored by Stella Artois, is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition. The award includes a $25,000 unrestricted grant.

Kalyanee Mam
A River Changes Course

Jason Osder
Let the Fire Burn

Stephanie Spray & Pacho Velez
Manakamana

BY DISTRIBUTOR

DISTRIBUTOR
NOMINATIONS
# OF NOMINATIONS

Fox Searchlight Pictures
12 Years a Slave, Best Cinematography
12 Years a Slave, Best Director
12 Years a Slave, Best Feature
12 Years a Slave, Best Male Lead
12 Years a Slave, Best Screenplay
12 Years a Slave, Best Supporting Female
12 Years a Slave, Best Supporting Male
Enough Said, Best Screenplay
Enough Said, Best Supporting Male
9

IFC Films
Blue is the Warmest Color, Best International Film
Blue Caprice, Best First Feature
Crystal Fairy, Best Female Lead
Crystal Fairy, John Cassavetes Award
Frances Ha, Best Editing
Frances Ha, Best Feature
Una Noche, Best Editing
Una Noche, Best First Feature
8

Sony Pictures Classics
Before Midnight, Best Female Lead
Before Midnight, Best Screenplay
Blue Jasmine, Best Female Lead
Blue Jasmine, Best Screenplay
Blue Jasmine, Best Supporting Female
Wadjda, Best First Feature
6

Paramount Pictures
Nebraska, Best Director
Nebraska, Best Feature
Nebraska, Best First Screenplay
Nebraska, Best Male Lead
Nebraska, Best Supporting Female
Nebraska, Best Supporting Male
6

Roadside Attractions/Lionsgate
All Is Lost, Best Cinematography
All Is Lost, Best Director
All Is Lost, Best Feature
All Is Lost, Best Male Lead
4

Roadside Attractions
Gloria, Best International Film
In A World, Best First Screenplay
Mud, Best Director
Mud, Robert Altman Award
4

The Weinstein Company
Fruitvale Station, Best First Feature
Fruitvale Station, Best Male Lead
Fruitvale Station, Best Supporting Female
3

Radius-TWC
20 Feet From Stardom, Best Documentary
Concussion, Best First Feature
2

A24
Spring Breakers, Best Cinematography
The Spectacular Now, Best Female Lead
The Spectacular Now, Best Screenplay
3

CBS
Inside Llewyn Davis, Best Cinematography
Inside Llewyn Davis, Best Feature
Inside Llewyn Davis, Best Male Lead
3

Cinedigm
Short Term 12, Best Editing
Short Term 12, Best Female Lead
Short Term 12, Best Supporting Male
3

The Cinema Guild
Manakamana, Stella Artois Truer Than Fiction Award
Museum Hours, Best Editing
Museum Hours, John Cassavetes Award
3

Kino Lorber
A Touch of Sin, Best International Film
Computer Chess, Best Cinematography
Computer Chess, John Cassavetes Award
3

Focus Features
Dallas Buyers Club, Best Male Lead
Dallas Buyers Club, Best Supporting Male
2

Drafthouse Films
The Act of Killing, Best Documentary
1

HBO FILMS
Gideon's Army, Best Documentary
1

Janus Films
The Great Beauty, Best International Film
1

Lionsgate
The Inevitable Defeat of Mister and Pete, Best First Screenplay
1

Magnolia Pictures
The Hunt, Best International Film
1

Monterey Media inc
This is Martin Bonner, John Cassavetes Award
1

Netflix
The Square, Best Documentary
1

Oscilloscope Pictures
After Tiller, Best Documentary
1

Phase 4 Films
Newlyweeds, Someone to Watch Award
1

Relativity Media
Don Jon, Best First Screenplay
1

The Film Arcade / Cinedigm
Afternoon Delight, Best First Screenplay
1

Variance Films
Go For Sisters, Best Supporting Female
1

Wolfe Releasing
Pit Stop, John Cassavetes Award
1

Zeitgeist Films
Let the Fire Burn, Stella Artois Truer Than Fiction Award
1

No Distributor
A River Changes Course, Stella Artois Truer Than Fiction Award
The Foxy Merkins, Someone to Watch Award,
My Sister's Quinceanera, Someone to Watch Award
Upstream Color, Best Director & Best Editing
5

45 FILMS NOMINATED
TOTALS PER FILM
FILM TITLE
CATEGORIES
# OF NOMINATIONS

12 Years a Slave
Best Cinematography
Best Director
Best Feature
Best Male Lead
Best Screenplay
Best Supporting Female
Best Supporting Male
7

20 Feet From Stardom
Best Documentary
1

A River Changes Course
Stella Artois Truer Than Fiction Award
1

A Touch of Sin
Best International Film
1

After Tiller
Best Documentary
1

Afternoon Delight
Best First Screenplay
1

All Is Lost
Best Cinematography
Best Director
Best Feature
Best Male Lead
4

Before Midnight
Best Female Lead
Best Screenplay
2

Blue Caprice
Best First Feature
1

Blue is the Warmest Color
Best International Film
1

Blue Jasmine
Best Female Lead
Best Screenplay
Best Supporting Female
3

Computer Chess
Best Cinematography
John Cassavetes Award
2

Concussion
Best First Feature
1

Crystal Fairy
Best Female Lead
John Cassavetes Award
2

Dallas Buyers Club
Best Male Lead
Best Supporting Male
2

Don Jon
Best First Screenplay
1

Enough Said
Best Screenplay
Best Supporting Male
2

Frances Ha
Best Editing
Best Feature
2

Fruitvale Station
Best First Feature
Best Male Lead
Best Supporting Female
3

Gideon's Army
Best Documentary
1

Gloria
Best International Film
1

Go For Sisters
Best Supporting Female
1

In A World
Best First Screenplay
1

Inside Llewyn Davis
Best Cinematography
Best Feature
Best Male Lead
3

Let the Fire Burn
Stella Artois Truer Than Fiction Award
1

Manakamana
Stella Artois Truer Than Fiction Award
1

Mud
Best Director
Robert Altman Award
2

Museum Hours
Best Editing
John Cassavetes Award
2

My Sister's Quinceanera
Someone to Watch Award
1

Nebraska
Best Director
Best Feature
Best First Screenplay
Best Male Lead
Best Supporting Female
Best Supporting Male
6

Newlyweeds
Someone to Watch Award
1

Pit Stop
John Cassavetes Award
1

Short Term 12
Best Editing
Best Female Lead
Best Supporting Male
3

Spring Breakers
Best Cinematography
1

The Act of Killing
Best Documentary
1

The Foxy Merkins
Someone to Watch Award
1

The Great Beauty
Best International Film
1

The Hunt
Best International Film
1

The Inevitable Defeat of Mister and Pete
Best First Screenplay
1

The Spectacular Now
Best Female Lead
Best Screenplay
2

The Square
Best Documentary
1

This is Martin Bonner
John Cassavetes Award
1

Una Noche
Best Editing
Best First Feature
2

Upstream Color
Best Director
Best Editing
2

Wadjda
Best First Feature
1
avatar
Admin
Admin

Posts : 27093
Join date : 2009-09-20
Location : California

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum